Κυριακή 5 Μαρτίου 2017

Super League: Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ολυμπιακού με 2 - 0. Επιτέθηκαν με πέτρες στο πούλμαν του Ολυμπιακού. ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ

Super League: Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ολυμπιακού με 2 - 0
Από τη σεζόν 1995-96 είχε να υποστεί τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, κάτι που συνέβη και πάλι μετά το 2-0 του ΠΑΟΚ επί των "ερυθρολεύκων". Η αρχή έγινε στις 19 Φεβρουαρίου στο ΟΑΚΑ, όταν η ΑΕΚ επικράτησε των πρωταθλητών με 1-0, ενώ με το ίδιο σκορ ηττήθηκαν και στις 26 του ίδιου μήνα από τον Πανιώνιο στο "Καραϊσκάκης"....

Έτσι, 21 χρόνια μετά, ο Ολυμπιακός βρίσκεται και πάλι στην ίδια θέση που τον είχαν φέρει τότε ο Παναθηναϊκός, ο Απόλλων Αθηνών και ο ΟΦΗ. Συγκεκριμένα, στις 28 Απριλίου 1996, οι "πράσινοι" είχαν νικήσει 1-0 τον "αιώνιο" αντίπαλό τους στο ΟΑΚΑ, χάρη στο γκολ του Στράτου Αποστολάκη στο 10ο λεπτό.
Μία εβδομάδα αργότερα, στις 5 Μαΐου, ο Απόλλων Αθηνών έκανε την τεράστια έκπληξη μέσα στο "Καραϊσκάκης", νικώντας με 3-0 τους "ερυθρόλευκους". Το σκορ είχε ανοίξει στο 7' ο Ντέμης Νικολαΐδης, ενώ οι Μπάρνιακ (32') και Κόλα (58') ολοκλήρωσαν το θρίαμβο για την "Ελαφρά Ταξιαρχία".
Η τρίτη συνεχόμενη ήττα του Ολυμπιακού σημειώθηκε στο Ηράκλειο, στις 12 Μαΐου. Ο ΟΦΗ νίκησε 2-1, με τα γκολ των Μαχλά (16') και Κιάσσου (52'), ενώ αργά στο ματς (82') μείωσε ο Καραπιάλης για τους Πειραιώτες.
"Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι μας, είχαμε ευκαιρίες για να βάλουμε γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να ξαναπάρουμε τον έλεγχο του αγώνα, όμως μετά το γκολ χάσαμε την ψυχραιμία μας. Ήρθε και το δεύτερο γκολ και δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε και να επιστρέψουμε στην ποιότητά μας", δήλωσε ο Πάουλο Μπέντο στην κάμερα της NOVA.

95'Τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ επικρατεί με 2-0 του Ολυμπιακού και μειώνει τη διαφορά απ' την κορυφή και τους "ερυθρολεύκους" στους εφτά βαθμούς.
94'Διακοπή στον αγώνα λόγω τραυματισμού του Μυστακίδη.
93'Μακρινό σουτ του Φορτούνη, η μπάλα ψηλά άουτ.
92'ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ (Ουάρντα)! Ο Ουάρντα απέφυγε υπέροχα τον Φιγκέιρας, έκανε το σουτ λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, ύστερα από παρεμβολή και του Λεάλι! Στη συνέχεια της φάσης ο Πρίγιοβιτς υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
90'Σουτ στην κίνηση του Φιγκέιρας λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πάνω απ' την εστία του Γλύκου.
89'Ο Μυστακίδης έκανε τη βαθιά μπαλιά στον Πρίγιοβιτς, αλλά ο Σέρβος υποδείχθηκε -λανθασμένα- σε θέση οφσάιντ. Οριακή φάση.
87'Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καρντόσο πήρε την κεφαλιά απ' το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ' την εστία του Γλύκου.
87'Ο Λέοβατς παραχωρεί κόρνερ, ύστερα από σέντρα του Φορτούνη.
Τελικές: 11(6) - 9(1)
85'Ο Κάτσε βρήκε με το τακουνάκι τον Πρίγιοβιτς, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Λεάλι μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.
Ο Ουάρντα επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο.
Oι πανηγυρισμοί των παικτών του ΠΑΟΚ στο 1-0:
Οι πολλές διακοπές έχουν ρίξει αισθητά το ρυθμό του παιχνιδιού.
81' Νέα διακοπή λόγω τραυματισμού του Ουάρντα.
80' Ο Φορτούνης κέρδισε το κόρνερ απ' τον Μάτος.
79' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ανσαριφάρντ εκτός, ο Καρντόσο εντός.
79'Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ρομαό πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
79'Ο Μανθάτης κερδίζει το κόρνερ απ' τον Κρέσπο.
78'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Λέοβατς στη θέση του Μαλεζά.
78'Κίτρινη κάρτα στον Λέοβατς. Ο Κροατής μπήκε στον αγωνιστικό χώρο δίχως ο τέταρτος να δείξει την αλλαγή.
76'Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μαλεζά.
76'Βαθιά μπαλιά του Μαρτίνς στον Φιγκέιρας, αλλά το σουτ του Πορτογάλου μπακ ήταν άτσαλο και κατέληξε άουτ.
Περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου ο Πορτογάλος μπακ για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.
73' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Φιγκέιρας.
Θερμό χειροκρότημα απ' τον κόσμο στον Αλβανό μέσο.
73'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάμπος εκτός, ο Κάτσε εντός.
Ο ΠΑΟΚ πιέζει ψηλά και δυσκολεύει την ανάπτυξη των "ερυθρολεύκων".
72' Κίτρινη κάρτα στον Μυστακίδη για σκληρό φάουλ στον Φιγκέιρας.
Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
68'Ο Σισοκό κερδίζει το κόρνερ απ' τον Σάχοβ.
67'Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα κόντραρε στο τείχος.
67'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μανθάτης στη θέση του Ελιουνούσι.
66'Κίτρινη κάρτα στον Κάμπος.
65'Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μυστακίδης στη θέση του τραυματία Ενρίκε.
Νέα ένταση με πρωταγωνιστές τον Σεμπά και τον Πρίγιοβιτς.
Ένταση μεταξύ του Μποτία και του Κάμπος.
64' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ενρίκε.
62'Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μαρτίνς στη θέση του Ανδρούτσου.
60'ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Πρίγιοβιτς)!
Ο ΠΑΟΚ προηγείται για πρώτη φορά σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα ύστερα από εφτά χρόνια και συγκεκριμένα απ' το 2010. Τότε, ο Μουσλίμοβιτς είχε δώσει το προβάδισμα στον "Δικέφαλο".
57' Μικρή διακοπή για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα απ' τα καπνογόνα.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από μία στημένη φάση.
53' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ (Σάχοβ)! Ο Ουάρντα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαλεζάς πήρε την κεφαλιά, ο Λεάλι απέκρουσε, αλλά ο Σάχοβ πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!
53' Ο Μάτος κερδίζει κόρνερ απ' τον Ρομαό, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ενρίκε.
52' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Κάμπος.
Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σεμπά επέστρεψε στο αριστερό άκρο της επίθεσης, με τον Ελιουνούσι να μετακινείται στα δεξιά.
49' Ο Ανσαριφάρντ υποδεικνύεται σωστά σε θέση οφσάιντ, ύστερα από όμορφη κάθετη του Φορτούνη.
48' Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στα σώματα, κατέληξε στον Ενρίκε, ο οποίος έκανε το ψαλιδάκι, αλλά ο Λεάλι μπλόκαρε εύκολα.
Ο ΠΑΟΚ έχει μπει καλύτερα στο δεύτερο μέρος και πιέζει ψηλά για να δημιουργήσει πρόβλημα στην ανάπτυξη του Ολυμπιακού.
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
Σειρά και των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού να επιστρέψουν στο γήπεδο.
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.
Οι δύο ομάδες έχουν αφήσει "ανοιχτούς λογαριασμούς" ενόψει του δεύτερου ημιχρόνου, σε μία αναμέτρηση με καλό ρυθμό, αλλά χωρίς πολλές κλασικές ευκαιρίες.
"Καυτή" ατμόσφαιρα στην Τούμπα.
Tα στατιστικά του πρώτου μέρους:
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.
44' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Πρίγιοβιτς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε απ' τον Μποτία και κατέληξε στον Ενρίκε, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
H φάση του Ενρίκε με τον Ελιουνούσι, όπου φαίνεται πως η ανατροπή έχει γίνει εκτός περιοχής.
41'Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.
40'Κίτρινη κάρτα στον Βαρέλα για φάουλ στον Σεμπά.
40' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ουάρντα εκτέλεσε το φάουλ, ο Πρίγιοβτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
38'Ο Ουάρντα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βαρέλα πήρε την κεφαλιά απ' το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
38'Ο Ουάρντα εκτέλεσε το φάουλ κι ο Ανσαριφάρντ έδιωξε με το κεφάλι σε κόρνερ.
Φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ. Στην αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής.
36'  Κίτρινη κάρτα στον Ελιουνούσι για φάουλ στον Ενρίκε.
35' Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ! Ο Σάχοβ απέφυγε τον Ανδρούτσο, μπήκε στην μεγάλη περιοχή απ' τα δεξιά, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ του Ουάρντα κατέληξε ψηλά άουτ.
34' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κάμπος έκλεψε την μπάλα απ' τον Ρέτσο, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή απ' τα δεξιά, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Ο Σεμπά μεταφέρεται στα δεξιά, με τον Ελιουνούσι να μετακινείται στο αριστερό άκρο της επίθεσης.
Κόρνερ: 1-3
31'Ο Πρίγιοβιτς παραχωρεί κόρνερ, ύστερα απο την εκτέλεση φάουλ του Σεμπά.
30'Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό, ύστερα από τράβηγμα του Ενρίκε πάνω στον Ανσαριφάρντ. Λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή και δεξιά.
Κατοχή: 47% - 53%
28'Κίτρινη κάρτα στον Μάτος.
28'Ο Κάμπος απέφυγε όμορφα τον Ανδρούτσο, έκανε το σουτ, αλλά ο Ρέτσος απομάκρυνε την μπάλα.
27'Ο Ουάρντα εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλ κατέληξε στον Ενρίκε, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου απ' το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, κατέληξε στην αγκαλιά του Λεάλι.
26'Ο Μποτία παραχωρεί κόρνερ, ύστερα από επικίνδυνη σέντρα του Μάτος.
Μετά τα πρώτα 15 λεπτά ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό όμως να διατηρεί τα ηνία του παιχνιδιού.
22'Ο Μάτος υποδεικνύεται σωστά σε θέση οφσάιντ, ύστερα από ωραία μπαλιά του Ενρίκε.
Παρατηρήσεις του Κύζα στους δύο ποδοσφαιριστές, οι οποίοι δίνουν τα χέρια.
"Κοκορομαχία" μεταξύ του Ρομαό και του Ουάρντα.
20' Κίτρινη κάρτα στον Φιγκέιρας για σκληρό φάουλ στον Ενρίκε.
Αρκετές δυνατές μονομαχίες στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα.
Ο ΠΑΟΚ επιτίθεται κυρίως απ' τα δεξιά με τον Κάμπος και τον Ουαρντά, ο οποίος βγαίνει αρκετά πλάγια και ζητάει την μπάλα.
14' Ο Σεμπά υποδεικνύεται σωστά σε θέση οφσάιντ, αφού είναι ελάχιστα μπροστά απ' τον τελευταίο αμυνόμενο του ΠΑΟΚ.
Ιδιαίτερα δραστήριος ο Ιρανός επιθετικός στα πρώτα 15 λεπτά του παιχνιδιού.
13'Ο Ανσαριφάρντ προσπάθησε να κρεμάσει το Γλύκο από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ' την εστία του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.
11'Ωραία συνεργασία του Ουάρντα με τον Κάμπος, αλλά η σέντρα του Ανγκολέζου απ' τα δεξιά πέρασε απ' όλους και κατέληξε πλάγιο.
Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να ανέβει μέτρα στο γήπεδο στα τελευταία λεπτά.
Ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ διόρθωσε το λάθος του με εξαιρετική επέμβαση στο τετ α τετ με τον Ανσαριφάρντ.
7'Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Γλύκος έκανε λάθος πάσα, ο Φορτούνης έβαλε την κόντρα, η μπάλα κατέληξε στον Ανσφαριφάρντ, ο οποίος έκανε το σουτ απ' το ύψος του πέναλτι, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα!
Ο Ολυμπιακός έχει μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να βρει κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία.
Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ.
3' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ανσαριφάρντ μπήκε στην μεγάλη περιοχή απ' τα δεξιά, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, με τον Σισοκό να επιχειρεί το σουτ και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ, ύστερα από παρέμβαση των αμυντικών του ΠΑΟΚ.
Παρατηρήσεις του Κύζα στον Κρέσπο για ένα σκληρό φάουλ.
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.
H διάταξη του Ολυμπιακού:
H διάταξη του ΠΑΟΚ:
1' Έναρξη του αγώνα.
Όρκος νίκης απ' τους παίκτες του Ολυμπιακού.
Οι καθιερωμένες χειραψίες πριν την έναρξη του αγώνα.
Οι παίκτες των δύο ομάδων εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
Το καθιερωμένο τελετουργικό με το τύμπανο στο κέντρο του γηπέδου αυτή την ώρα. Όλοι οι οπαδοί του ΠΑΟΚ με τα χέρια ψηλά έτοιμοι να φωνάξουν.
Ακούστηκαν οι συνθέσεις των ομάδων από τα μεγάφωνα.
Αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια κάτω από ηχηρές αποδοκιμασίες και οι παίκτες του Ολυμπιακού, έχοντας ολοκληρώσει την προθέρμανσή τους.
Επίσης, στην Τούμπα βρίσκεται και ο Ζήσης Βρύζας.
Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Αχιλλέας Μπέος με τα παιδιά του.
Ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους οι παίκτες του ΠΑΟΚ και επέστρεψαν στα αποδυτήρια εν μέσω θερμών χειροκροτημάτων.
Στους 14 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στην Τούμπα, σύμφωνα με το θερμόμετρο του γηπέδου. Ιδανικές οι καιρικές συνθήκες για ποδοσφαιρικό αγώνα.
Σε εξέλιξη η προθέρμανση των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.
Ζεσταίνεται η ατμόσφαιρα με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να έχουν ξεκινήσει τα συνθήματα.
Οι εξέδρες έχουν σχεδόν γεμίσει ήδη. Η Τούμπα θα είναι κατάμεστη στο αποψινό μεγάλο παιχνίδι.
Βγήκαν για προθέρμανση οι παίκτες του Ολυμπιακού. Έντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ.
Ο πάγκος του Ολυμπιακού: Χουτεσιώτης, Καρντόσο, Ντε λα Μπέγια, Μάρτινς, Νικολάου, Παρέδες, Μανθάτης.
Ο πάγκος του ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Κίτσιου, Λέοβατς, Κάτσε, Μπίσεσβαρ, Μυστακίδης, Αθανασιάδης.
Υπενθυμίζουμε ότι διαιτητής του ντέρμπι θα είναι ο Κύζας, με βοηθούς τους Τάτση και Μπαλτά.
Ο Χάρης Χαρίσης έχει μείνει εκτός 18άδας από πλευράς ΠΑΟΚ και πριν από λίγο έκανε δηλώσεις στη Nova.
Βγήκαν για ζέσταμα οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ μέσα σε αποθέωση.
Βγήκαν για προθέρμανση και οι διαιτητές της αναμέτρησης.
Ο Σάββας Θεοδωρίδης έχει βγει μπροστά στη φυσούνα και συζητάει με τον Παντελή Κωνσταντινίδη και κάποιοι φίλοι του ΠΑΟΚ τον αποδοκίμασαν.
Βγήκαν για ζέσταμα και οι τερματοφύλακες του Ολυμπιακού. Εντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ.
Βγήκε για ζέσταμα πρώτος ο Παναγιώτης Γλύκος και εισέπραξε ζεστό χειροκρότημα.
Με σχηματισμό 4-2-3-1 θα παραταχθεί ο ΠΑΟΚ.
Το tweet του Ολυμπιακού για την ενδεκάδα του

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Μάτος, Κρέσπο, Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Ουάρντα, Κάμπος, Ενρίκε, Πρίγιοβιτς.

Ποτίζεται ο αγωνιστικός χώρος αυτή την ώρα.
Έκανε και σχετικό tweet ο Ολυμπιακός
Στην κεντρική κερκίδα του γηπέδου, στις θύρες 5 και 6, υπάρχει ένα πανό που είναι διπλωμένο στα δύο ακόμη και δεν φαίνεται το περιεχόμενό του.
Ο Μπέντο θα χρησιμοποιήσει τους: Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ρέτσο, Σισοκό, Ρομαό, Ανδρούτσο, Φορτούνη, Ελιουνούσι, Σεμπά και Ανσαριφάρντ.
Έχουμε και την ενδεκάδα του Ολυμπιακού
Μάλιστα, υπάρχουν και υλικές ζημιές στο όχημα
Δείτε περισσότερα εδώ
Οι άνθρωποι του Ολυμπιακού καταγγέλλουν επίθεση με αντικείμενα προς το πούλμαν της ομάδας τους, καθώς κατευθύνονταν προς το γήπεδο.
Έφτασε και η αποστολή του ΠΑΟΚ
Ελάχιστοι φίλοι του ΠΑΟΚ που βρίσκονταν κοντά αποδοκίμασαν τους "ερυθρόλευκους", χωρίς να δημιουργηθούν περαιτέρω προβλήματα.
Πριν από λίγα λεπτά έφτασε στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου το πούλμαν που μετέφερε την αποστολή του Ολυμπιακού.
Σε περίπου 90 λεπτά ξεκινά το μεγάλο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Super League μεταξύ ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού.

Επιτέθηκαν με πέτρες στο πούλμαν του Ολυμπιακού

Το πούλμαν που μετέφερε την αποστολή του Ολυμπιακού δέχθηκε επίθεση από αγνώστους με πέτρες και καπνογόνα στον δρόμο για την Τούμπα.
Από μεριάς των Πειραιωτών τονίστηκε ότι κουκουλοφόροι έκαναν επίθεση στο πούλμαν ενώ ήταν στον δρόμο για την Τούμπα με πέτρες και καπνογόνα και κάποιο αντικείμενο έσπασε το τζάμι του οχήματος. Η αποστολή των «ερυθρόλευκων» πάντως έχει φτάσει στο γήπεδο δίχως άλλα προβλήματα και ευχή όλων είναι να μην υπάρξει κανένα άλλο... ανάλογο περιστατικό.