Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2018

Έγραψε ιστορία ο Τσιτσιπάς στο ελληνικό τένις! Το σήκωσε στη Στοκχόλμη (βίντεο)

Τον πρώτο του τίτλο σε τουρνουά ATP 250 πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Η 43η του νίκη σε αγώνες ATP ήταν ιστορική! Έχασε δυο τελικούς σε Βαρκελώνη (ATP 500) και Καναδά (ATP 1000), αλλά στη Στοκχόλμη ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα κατάφερε και σήκωσε την πρώτη του κούπα!....

Ο 20 χρονος Έλληνας τενίστας (νο 16 στον κόσμο) επιβλήθηκε με 2-0 (6-4, 6-4) σετ του Έρνεστς Γκούλμπις (νο 109 στον κόσμο) -στην πρώτη τους ever αναμέτρηση- στον τελικό του Stockholm Open που κράτησε μόλις 81 λεπτά.
Ο Τσιτσιπάς έγινε έτσι ο πρώτος Έλληνας στην ιστορία που πανηγυρίζει τρόπαιο της ATP, χωρίς μάλιστα να δεχτεί ιδιαίτερη πίεση από τον αντίπαλο του.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

ΠΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΥΒΡΕΙΣ. Παρατηρούμε ακραίες τοποθετήσεις αναγνωστών. ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ δεν θέλουμε να μπαίνουμε στη δύσκολη θέση να μην βάζουμε ΟΛΑ τα σχόλια. Δόξα στο Θεό η Ελληνική γλώσα είναι πλούσια ωστε να μην χρειάζονται ακραίες εκφράσεις.