Κυριακή 25 Αυγούστου 2013

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ 78 -62 ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ. ΚΑΙ ΚΛΑΑΑΜΑ Η ΣΚΡΟΦΑ ΜΕΡΚΕΛ.

Η εθνική επικράτησε της Γερμανίας με 78-62 στο τρίτο της φιλικό στο τουρνουά του Ουλμ, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση, ενώ με το συγκεκριμένο σκορ είχε στεφθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2005 και πάλι κόντρα στους Γερμανούς. Οι διεθνείς μας κατάφεραν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες....

Από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ο Βασίλης Σπανούλης τελείωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης είχε 10. Για τη Γερμανία, ο Πλάις ήταν ο μοναδικός που ξέφυγε από τη μέτρια εικόνα της Γερμανίας, τελειώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.
Πλέον οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι στρέφουν την προσοχή τους στο τουρνουά "Ακρόπολις", το οποίο και είναι το τελευταίο τεστ της εθνικής πριν από την έναρξη της ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στην Σλοβενία.
Ο αγώνας:
Ο Βασίλης Σπανούλης με σουτ τριών πόντων έκανε το 0-3 για την εθνική μας, ενώ ο Μπένζινγκ με κάρφωμα μείωσε σε 2-3. Ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 5-2 και ο Πλάις μείωσε σε5-4. Ο Στάινγκερ έδωσε το προβάδισμα στους Γερμανούς (6-5) για να κάνει με εύστοχο σουτ τριών πόντων ο Βασίλης Σπανούλης το 8-6. Ο Γιώργος Πρίντεζης με τέσσερις διαδοχικούς πόντους στο πέμπτο λεπτό πέτυχε το 12-7.
Ο Κώστας Σλούκας με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 17-8 και ο Πλάις μείωσε σε 17-10. Το πρώτο δεκάλεπτο τελικά έκλεισε με 18-10 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ύστερα από 1/2 εύστοχες βολές του Στράτου Περπέρογλου.
Ο Πλάις μείωσε σε 20-11 για τη Γερμανία λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου και ο Σάφαρτζικ έφερε τους Γερμανούς στο -5 (16-21). Ο Μπένζινγκ πέτυχε το 18-21 και ο Ίαν Βουγιούκας αύξησε την διαφορά στους πέντε πόντους για τους διεθνείς μας (23-18).
Ο Σβάινερ με σουτ τριών πόντων έκανε το 21-23 και ο Μάικ Μπράμος με σουτ τριών πόντων έκανε το 28-21 για την εθνική μας. Ο Τσίρμπες μείωσε σε 22-28 και ο Σπανούλης αύξησε την διαφορά στους εννέα πόντους (31-22). Ο Μπένζινγκ με τρίποντο μείωσε σε 31-25 και ο Σπανούλης έκανε το 33-25. Οι διεθνείς μας συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας να προηγούνται στο ημίχρονο με 11 πόντους της Γερμανίας (41-30).
Στην τρίτη περίοδο οι διεθνείς μας διατήρησαν χωρίς δυσκολίες το προβάδισμα στο σκορ κατάφεραν σταδιακά να αυξήσουν την διαφορά τους από τη Γερμανία. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σημείωσε το 56-34 και ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε το 59-37.
Οι Γερμανοί μείωσαν στους 20 πόντους με τρίποντο, ενώ οι Μαυροκεφαλίδης, Πρίντεζης έκαναν το 63-40. Ο Πλάις έκανε το 63-42, με τον ίδιο παίκτη να κάνει το 63-44. Οι διεθνείς μας με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 19 πόντων (65-46). Στην τέταρτη περίοδο ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο έκανε το 70-46 και ο Σέιφερ μείωσε σε 70-48.
Ο Σάφαρτζικ μείωσε σε 70-50 και ο Κατσίβελης έκανε το 73-50, ανεβάζοντας την διαφορά στους 23 πόντους. Ο Μάικ Μπράμος έκανε το 76-54 και ο Σέιφερ μείωσε σε 78-59 για την Γερμανία. Με αυτόν τον τρόπο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 78-62, στρέφοντας πλέον την προσοχή της στο τουρνουά "Ακρόπολις".
Τα δεκάλεπτα: 10-18, 30-41, 46-65, 62-78.
Γερμανία (Μεντς): Γκίφεϊ 3, Σβάινερ 3(1), Σάφαρτζικ 7(1), Τάντα, Πλάις 18, Μπένζινγκ 7(1), Ντόρεθ 5, Τσίρμπες 1, Κινγκ, Σίμον.
Ελλάδα (Τρινκέρι): Βασιλειάδης, Ζήσης 8(1), Σπανούλης 19(4), Περπέρογλου 3, Φώτσης 3, Παπανικολάου 5, Μαυροκεφαλίδης 8, Βουγιούκας 2, Μπράμος 6, Πρίντεζης 10(1), Σλούκας 7(1), Κατσίβελης 7(1).

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

ΠΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΥΒΡΕΙΣ. Παρατηρούμε ακραίες τοποθετήσεις αναγνωστών. ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ δεν θέλουμε να μπαίνουμε στη δύσκολη θέση να μην βάζουμε ΟΛΑ τα σχόλια. Δόξα στο Θεό η Ελληνική γλώσα είναι πλούσια ωστε να μην χρειάζονται ακραίες εκφράσεις.